elmalı tart
Genel

Elmalı Turta

Elmalı turta son dönemde en çok tercih edilen tatlılardan biri olarak ön plana çıkmaktadır. Bu pastanın pişmesinin kokusu, tüm ailenin beklentiyle fırının etrafında toplanmaya yetecektir.

Elmalı Turta Tarifi

Aşama 1:

Unu ve tuzu bir kaseye eleyin. Karışım ince ekmek kırıntılarına benzeyene kadar tereyağında ovalayın. Soğuk suyu un karışımına ekleyin. Başlangıçta bir bıçak kullanın ve suyu unun içine karıştırın. Daha sonra ellerinizi kullanarak hamur haline getirin.

Adım 2:

Hamur eşit ve pürüzsüz olduğunda, pastanın üst kısmı için üçüncü bir tarafı kesin ve ayarlayın. Kalan hamuru 20 cm’lik bir pasta kalıbının tabanını kaplayacak şekilde açın. Ardından, tepsiyi yuvarlanan hamur işi ile dikkatlice hizalayın. Plakanın kenarını kılavuz olarak kullanarak fazla hamurları düzeltin ve pasta üstü hamur işi ile bir kenara koyun.

Aşama 3:

Pastayı 190°C’deönceden ısıtılmış fırında 10-15 dakika pişirin.

4. Adım:

Elmaları yaklaşık 5 mm kalınlığında dörde bölün, çekirdeklerini çıkarın, soyun ve dilimleyin ve şeker, tarçın ve un ile birlikte büyük bir tavaya ekleyin, elmayı kaplamak için kısaca karıştırın ve yumuşayana kadar ısıtın.

Adım 5:

Pastanın üstünü oluşturmak için pastayı açın ve pastanın üzerinde kafes efekti oluşturmak için şeritler halinde dilimleyin. Tabanı piştikten sonra, üzerini yumuşatılmış elmalarla doldurun ve ardından pastayı pasta tabağının kenarına kadar nemlendirin ve pastayı dikkatlice üstüne yerleştirin. Mühürlemek için pasta kenarlarına bastırın.

 6. Adım:

Pastanın üstünü yumurta akı ile fırçalayın ve pudra şekeri serpin. Altın rengi olana kadar yaklaşık 20 dakika pişirin. En iyi sonuç için servis yapmadan önce 5 dakika soğumaya bırakın. Yanında leziz bir kahve ile afiyetle tüketin 🙂

Bunlar da hoşunuza gidebilir...