soğuk algınlığına ne iyi gelir
Genel

Gribe Ne İyi Gelir?

Gribe ne iyi gelir sorusuna bizlerin vereceği cevap kış çayı olacaktır.

Kış çayı, farklı etkili ve güçlü otlar ve baharatlar içerdiğinden sağlığınız için çok faydalıdır. Özellikle kış aylarında tüketilen ve yazdan kışa geçişte yaşanan grip, soğuk algınlığı gibi sorunlara iyi geldiği için kış çayı olarak bilinir.

Kış Çayının Faydaları:

Grine ne iyi gelir diyen biri için en önemli başlıklardan biri bağışıklık sistemidir. Kış çayı, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudunuzu hastalıklara karşı korur.

Vücut direncinin azalması nedeniyle yakalanan grip, nezle, nezle gibi hastalıkları önler. Kış aylarında hasta olmamak için düzenli aralıklarla içtiğiniz kış çayı vücudunuzu hastalıklara karşı korur ve hastalıkları önler.

Hafızayı geliştirir.

Yorgunluğa ve bitkinliğe iyi gelir, enerji verir.

Burun akıntısına iyi gelir.

Öksürüğü ve boğaz ağrısını yumuşatır. Ayrıca balgam söktürücü etkisi vardır.

Strese karşı sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi vardır.

Karın ve mide ağrılarına iyi gelir.

Bronşitin olumsuz etkilerini önler.

Nefes darlığına iyi gelir. Bu nedenle astım hastaları düzenli olarak kullanabilir.

Kas ve kemik ağrılarını iyileştirerek romatizmayı önler.

Doğal bir ağrı kesicidir.

Kış Çayı Tarifi:

Papatya, yeşil çay, tarçın, nane, okaliptus, karanfil, ıhlamur, adaçayı,  zerdeçal, zencefil gibi malzemelerin birkaçı ya da tamamını karıştırarak kış çayı elde edebilirsiniz.

Demlenirken, malzemeleri ayrı bir kapta karıştırın. Daha sonra 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı malzemeyi ekleyin ve demlenmeye bırakın. 5-10 dakika bekledikten sonra süzerek içebilirsiniz. Şifalı çayınıza 1 tatlı kaşığı bal ve 2-3 damla limon ekleyebilirsiniz. İşte, vücudunuz artık daha güçlü!

Bitkileri demlenmeye bırakırken dikkat edilmesi gereken önemli nokta, bitkileri doğrudan kaynayan suya atmamanızdır. Aksi takdirde bitkileri yakarak faydalarını yok edebilirsiniz. Kaynar suyu 1 dakika bekletmeli ve ardından bitkileri demlenmeye bırakmalısınız.

Bir diğer önemli nokta ise hamile kadınların kış çayından uzak durmasıdır. Bebek bekleyenler kış çayı yerine ıhlamur tüketebilir. Gribe ne iyi gelir sorusuna cevap bulduğunuzu umuyoruz, geçmiş olsun 🙂

Bunlar da hoşunuza gidebilir...