kahve ağacı
Genel

Kahve Ağacı

Kahve ağacı, parlak yeşil yaprakları ve sürekli büyüme alışkanlığı olan özel bir bitkidir. Etiyopya’ya özgü kahve bitkisi (Coffee Arabica) ilkbaharda küçük beyaz çiçeklerle çiçek açar ve yeşilden siyahımsı baklalara yavaş yavaş koyulaşan yarım santimlik meyveler verir. Bu meyvelerin her biri, sonunda kahve yapmak için kullandığınız kahve çekirdekleri haline gelen iki tohum içerir.

Doğal ortamlarında kahve bitkileri orta boy ağaçlara dönüşür. Ancak yetiştiriciler iç mekanlarda yetiştirdiğinde, bitkileri daha yönetilebilir bir boyuta getirmek için düzenli olarak budamalıdır. Kahve ağacı ekmek için en iyi zaman ilkbaharın başıdır. (Paket kahve çekirdeklerinden kahve bitkisi yetiştiremeyeceğinizi unutmayın; bunlar işlenip kavrulur ve filizlenmez.) Kahve bitkilerinin filizlenmesi için genellikle birkaç yıl gerekmektedir.

Evde Kahve Ağacı Yetiştirmek

Kahve bitkilerini yetiştirmek için en iyi ortam, tropik, orta yükseklikteki bir dağın yamacında bulunan doğal koşullarını taklit etmektir: iyi drenajlı bol su, yüksek nem, nispeten soğuk sıcaklıklar ve zengin, hafif asitli toprak en ideal ortamdır.

Koşullar doğal ortamına benzerse, açık havada kahve bitkisi yetiştirebilirsiniz. İç mekanlarda, kahve bitkileri en iyi şekilde bir pencerenin yanına yerleştirilir ancak doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Bitkiyi, doğal olmayan hava üreticisi klimalardan uzak tuttuğunuzdan emin olun. Toprağı nemli tutmak için en az haftada bir sulamanız gerekmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...