kekik çayı faydaları
Genel

Kekik Çayı

Kekik çayı son yılların en popüler bitki çaylarının başında gelen, her derde deva olmasıyla da bilinen bir çaydır. Zayıflatmak üzere her yaşta kadın ve erkeğin birçok sağlık sorununa da temas eden bu şifalı çay özel olarak
hazırlanmalıdır. Diyeti de son zamanlarda özellikle 40 yaş üstü kişiler tarafından sıklıkla uygulanmaktadır. Vücutta biriken yağların çok daha hızlı ve kolay bir şekilde dışarı atılmasını sağlayan bu çaylar evde rahatlıkla hazırlanabiliyor.


Kekik Faydaları

Üst solunum yolu hastalıklarına iyi gelmektedir. içerdiği bileşenler sayesinde boğaz ağrısına iyi öksürük ve bronşit gibi Üst
solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.

İçerisinde bulunan fenoller bir antispazmodik olarak görev yaparken uçucu yağlar ise bağırsak krampını rahatlatır. İçerisinde bol C vitamini bulunan çay soğuk algınlığına iyi gelerek bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kan damarlarını rahatlatan ve kan basıncını düşüren potasyum kalp krizi koroner kalp hastalığı ve felci engelleyerek ömrü uzatır.

Kekik Çayı Nasıl Yapılır

Hem kurutulmuş hem taze kekikten hazırlayabileceğiniz kekik çayı tarifini evde kolayca hazırlayabilirsiniz.

Kekik Çayı Malzemeleri:

2 tatlı kaşığı kurutulmuş ve ince kıyılmış kekik
2 su bardağı içme suyu

Önce iki bardak suyu kaynatın su kaynamaya başladıktan sonra ateşten alarak içine kekiği ekleyin. Su kaynama aşamasında eklemeye başlayın, aksi takdirde tüm aromasını ve faydalı etkilerini yitirecektir. On ila on beş dakika çayın demlenmesini bekleyin ardından süzgeçten geçirerek tüketin.

Günde iki bardağı geçmeyecek şekilde içebilirsiniz. Afiyet olsun.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...