latte nescafe
Genel

Latte

Latte, İtalyancada anlamına gelen italyan kahvesidir. Fransa’da ve Kuzey Avrupa’da cafe au lait olarak isimlendirilmektedir. Hem içen için hem de hazırlayan için oldukça keyifli bir kahve olan bu içecek, süt ve kahvenin birleşiminden oluşmaktadır.

Kahve sanatının gerçekleştirildiği kahve türü olan bu içeceğin lezzeti etkileyen en önemli etkenlerden biri süt-süt köpüğü dengesinin doğru biçimde sağlanmasıdır. Uygun ölçüdeki süt potu yardımıyla süt köpüğünden yaprak, kalp ya da benzer birçok şekil yapılabilmektedir.

Uzun cam bardaklarda servis edilen latte içerisine buz ve yoğun süt eklenerek iced latte olarak tüketilebilir. İçerisine eklenecek aromalar yardımıyla Spice Pumpkin Latte gibi aromalı içecekler hazırlanabilir.

Spice Pumpkin Latte

Hazırlanışı

Ortalama bir kahve bardağında içilmesi için 2 shot espresso kahvesi gerekmektedir. Evinizde hazırlamak isterseniz french press ile aromalı kahve kullanarak uygun kahveyi elde edebilirsiniz. Ardından sütünüzü hafif köpürterek ortalama 80derece ısıya kadar ısıtıyoruz. Son olarak espresso kahvesinin üzerine önce süt sonrasında da süt köpüğünü ekleyerek leziz kahvemizi hazırlamış oluyoruz.

Afiyet olsun 🙂

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir