Macchiato Nedir?

Macchiato Nedir sorusunun en kısa cevabı, az miktarda süt içeren bir espresso kahve içeceği olarak adlandırılır, süt genellikle köpürtülür. Macchiato terimi, lekeli anlamına gelen İtalyanca bir kelimedir, bu nedenle caffè macchiato sadece lekeli kahve anlamına gelir.

Macchiato’nun tadı espressoya çok benzer, bu sadece kullanılan çekirdeklerin kalitesi ne kadar yüksekse, macchiato’nun lezzetinin de o kadar iyi olduğu anlamına gelir. Küçük ile orta boy macchiato, yaklaşık 80 ila 100 mg kafein içerirken, büyük olanlar 120 mg ila 130 mg arasında değişir.

Macchiato’nun Tarihi
Macchiato’nun nasıl ortaya çıktığını merak ediyor musunuz? Espresso macchiato olarak da bilinen macchiato, kahve severler espressoyu öğleden sonra içeceği olarak almak istediğinde ortaya çıktımıştır.

Orijinal macchiato, bir shot espresso ile hazırlanır, yukarıda bahsettiğimiz “leke” olan 1 veya 2 çay kaşığı köpüklü sütle hafifçe inceltilir.

Macchiato Nasıl Yapılır?
Macchiato Nedir
sorusunun ardında evde nasıl iyi bir fincan macchiato yapabileceğinizi mi merak ediyorsunuz? Peki, aşağıdaki adımlar sonunda en iyi sonuçları elde etmenize yardımcı olacaktır.

  • İlk olarak, bir macchiato için kullanılacak en iyi süt, tam yağlı süttür. Ancak taze olmayan süt köpürmeyeceği için sütün %100 taze olduğundan emin olmanız gerekir.
  • Espressoyu espresso makinesi, manuel espresso makinesi veya Aeropress ile yapın.
  • Süt 90 dereceye kadar ısıtılmalıdır, ancak kaynatılmamalıdır.
  • Ardından sütü tercih ettiğiniz yöntemle köpürtün. Süt köpürtücü, french press vb. kullanabilirsiniz.
  • Sadece köpüğü alabilmek için bir kaşık kullanın ve ardından espressonun üzerine koyun.
  • Hepsi bu, macchiato fincanınız tadını çıkarmanız için hazır 🙂 Afiyet olsun!
Scroll to Top