Macchiato nedir
Genel

Macchiato Nedir? Nasıl Yapılır?

Macchiato nedir, İtalyancada leke-benek anlamına gelen bir sözcüktür. Espresso kahvesinin üzerine krema kıvamında süt köpüğü eklenmesiyle elde edilmektedir. Espressonun yoğun tadına göre daha yumuşak içimli kahve İtalyada en çok tercih edilen kahveler arasındadır. Süt miktarının arttırılması ile Latte Macchiato denilen kahve elde edilebilir. Aynı şekilde Latte Macchiato’nun içerisine caramel sosu eklenerek farklı bir lezzet olan Caramel Macchiato elde edilecektir.

Macchiato Tarifi;

En leziz kahveye erişebilmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

Öncelikle kahvenizde kullanacağınız süt köpüğünü hazırlamak için espresso makinanızın süt çubuğunu kullanarak sütünüzü ısıtmanız gerekmektedir. Espresso makinanı bulunmuyor ise blender yardımıyla da sütü krema kıvamına getirene kadar karıştırabilirsiniz. Ardından espresso için kullanacağınız kahvenizi hazırlama aşamasına geçilecektir. Macchiato nedir sorusuna cevap vermek için lezzetli kahve için iyi kavrulmuş ve ince çekilmiş kahve tercih edilmelidir. 35-35 ml kahve demlenerek ya da espresso makinasında yapacaksanız 7-8 gram kahve kullanarak kahveyi fincana boşaltabilirsiniz.

Son aşama olarak fincandaki kahvenin ortasına 10-15 ml süt ve süt köpüğünü ilave ederek Macciato kahvenizi içime hazır hale getirebilirsiniz.

Afiyet olsun 🙂

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir