Makaron Tarifi

Makaron tarifi diyince aklımıza butik pastaneler, pastanelerin camlarında rengarenk kurabiyeler gelir. Gerçekten, görür görmez insanı mutlu eden bir tatlı makaron. Yapması için çok narin, nazik davranmak gerekiyor.
Aslında bizim bildiğimiz acıbadem kurabiyesi de bir nevi makaron.

Ve yine aynen acıbadem kurabiyesi gibi, dışının çıtır çıtır, içinin de yumuşacı, hatta biraz sakız gibi, çiğnenebilir bir kıvamda olması gerekiyor.

Dikkatle ve özenle yapınca yapması kesinlikle zor değil. Çok fazla da zaman almıyor aslında.

Makaron Malzemeler

160 gram toz şeker
140 gram toz badem
50 gram pudra şekeri
80 gram yumurta beyazı(ortalama 2 buçuk yumurtanın beyazı ediyor)

Bunlar makaronun kurabiyeleri için, yani kapakları için gerekli olan malzemeler.

Orta Dolgu İçin Gerekli Malzemeler
50 gram krema
100 gram beyaz çikolata

Makaron Yapımı

Makaron tarifi yaparken gramajlar gerçekten çok önemli. Ondan dolayı, makaron yapmadan önce, eğer evinizde yoksa mutfak tartısı almanızı tavsiye ederiz. Şimdi, ilk iş olarak orta katmanımızı hazırlayalım çünkü o hazırlandıktan sonra soğumaya bırakacağız.

Küçük bir sos tavasına kremamızı koyup ocağa altını açıyoruz. Krema kaynamaya başlayınca altını kapatıp ocaktan alıyoruz ve içine erimesi için beyaz çikolata koyuyoruz. Kremamın içinde bütün çikolata eriyince iki ayrı kaseye yarı yarıya döküyoruz.

Eğer siz isterseniz makaronunuzda hiçbir aroma ya da gıda boyası kullanmadan sade bir makaron yapabilirsiniz ama makaronlar renkli güzel oluyor. Bu sebeple bugün sarı ve pembe makaron yapıyoruz. Sarı makaron için limon aroması kullanıyoruz. Pembe makaron için de gül aroması kullanacağız.

2’ye ayırdığımız erimiş malzememizden birine 1-2 damla gül aroması ilave ediyoruz, diğer yarısına da limon aroması ilave ediyoruz. Tahta bir kaşıkla karıştırıp soğuması için kenara kaldırıyoruz. Şimdi de kurabiyelerimizi yapmaya başlayalım.

İlk işlem olarak, yumurta beyazıyla toz şekeri birlikte kar kıvamına, iyice katı bir kıvama gelene kadar çırpacağız. Yani bir mereng oluşturacağız aslında. İyi bir mereng oluşturmak için dikkat etmeniz gerekenler var. Çırpma telinizin, çırpma haznenizin kuru ve temiz olması gerçekten çok önemli. Bir damla su bile kıvamını bozabilir. İlk olarak yumurta beyazlarıyla bir tutam tuz ekliyorum, ilk önce onları çırpacağım.

Makaron tarifini için iyi bir mereng yapmak için aslında bir ipucudur. Biraz karıştıklarını gördükten sonra toz şeker ekleyeceğim ve yumurta beyazıyla toz şekeri 10 dakika, iyice katı bir kıvama gelene kadar çırpıyoruz.

Ardından toz şeker ekleyip 10 dakika boyunca, iyice katı bir kıvam alana kadar çırpıyorum. İlk önce toz bademimizle pudra şekerini bir karıştıracağım. İkisinin birbirine iyice karıştığından emin olmak için. Evdeki bademi rondodan çekip yapamıyoruz makaronu. Çünkü eğer öyle yaparsak badem yağını bırakıyor ve makaron yağlanıyor, ondan dolayı mutlaka toz badem ya da bade unu almak gerekiyor.
Eminönünde bulabilirsiniz ya da Metro marketlerde bulunuyor. Genelde çok fazla bulunan bir şey değil maalesef badem unu ama makaron yaparken bunu illa ki kullanmak gerekiyor.

Evet ikisi birlikte güzelce karıştı. Şimdi yumurta beyazları ve badem ununu ekleyip karıştırıyorum. Her şeyi güzelce karıştırdık ve makaron hamurumuz artık hazır!

Onun için de sarı gıda boyası katıyorum. bu sarı makaronların içine de limon aromalı dolgu malzememi ekleyeceğim.

Şöyle 1-2 damla ekliyorum. Gıda boyası eklerken yavaş ekleyip karıştırarak bakmak lazım. Ve sarı makaronlarım hazır. Aynı işlemi pembe renkli gül aromalı hamurumuz içinde yapıyoruz ve alt-üst katmanın sertleşmesi için 15 dakika boyunca 125 derece fırınca pişmeye bırakıyoruz.

Pişen makaronlarımızın iç harcını görseldeki gibi doldu malzemelerimizi sıkma torbası yardımıyla boşaltıyoruz.

125 derece önceden ısıttığımız fırında tam 15 dakika pişiriyoruz.

Artık hazırlar! Makaronu yemeden önce 1 saat beklemek lazım çünkü o zaman ganaj donuyor ve daha lezzetli oluyor.

Afiyet olsun 🙂

Scroll to Top