mavi kelebek çayı
Genel

Mavi Kelebek Çayı

Mavi kelebek çayı, Clitoria ternatea bitkisinin kurutulmuş veya taze yapraklarının süzülmesiyle yapılan kafeinsiz bir bitkisel karışımdır. Mavi çayın en iyi yanı kesinlikle kafein içermemesi ve antioksidanlarla dolu olmasıdır.

Nasıl Yapılır:

Poşete sadece sıcak su eklenerek diğer normal çaylar gibi tüketilebilmektedir. İdeal olarak, çaya ilave şeker veya bal olmadan içilmelidir. Ancak tatlı olması tercih edilirse, karışıma bir kaşık bal eklenebilir. Bazıları, zaten lezzetli olan içeceğe ek bir destek kattığı için limon suyuyla mavi çayı da tercih eder. Diyetisyenler ve uzmanlar, sıcak bir fincan mavi çayın yemeklerden en az bir saat önce içilmesini tavsiye ediyor.

Faydaları
  1. Mavi kelebek çayı, antioksidanlar açısından zengindir, bu da onu detoks diyetinize dahil etmek için harika bir içecek yapar.
  2. Çayın topraksı aromasının, ruh halini iyileştirdiği söylenir. Mavi çayın, kaygı semptomlarını azaltmaya da yardımcı olabilecek stres kırıcı etkileri olduğu söyleniyor. Ayrıca beyni tazelediği ve gün boyunca enerjik ve mutlu kalmanıza yardımcı olduğu bilinmektedir.
  3. Mavi çayın doğal idrar söktürücü bir içecek olduğu için su ağırlığınızı kaybetmeye yardımcı olduğu söylenir.
  4. Mavi kelebek çayının, şeker hastalığını yönetmede yardımcı olduğuna dair bilimsel kanıt olmamasına rağmen, kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesinde de rolü olduğu söylenmektedir. Bazı insanlar ayrıca mavi çayın yağlı karaciğer hastalıklarını yönetmede ve kandaki kolesterol seviyelerini düşürmede yardımcı olduğunu iddia edilir, ancak aynı şeyi öneren yeterli araştırma bulunmamaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...