Mocha

Mocha bir Torino kahve içeceği olan Bicerin’den ilham almıştır. Bicerin, 1700’lerin başında İtalya’daki Caffè al Bicerin adlı bir kahvehaneden çıkan yerli bir sıcak kahve içeceğidir. Tıpkı “latte” adının “cafe latte”nin kısaltılmış adı olarak popüler hale gelmesi gibi, “mocha” terimi “cafe mocha”nın kısaltılmış hali olarak popüler hale gelmiştir.

Malzelemeler

16.5 gram öğütülmüş espresso

1/2 (3 çay kaşığı) çikolata şurubu-sosu

10-12 oz latte bardağı

1 su bardağı süt

Mocha Tarifi

Daha önce latte yaptıysanız veya genel olarak nasıl latte yapacağınızı biliyorsanız oldukça basit adımlarla mochanızı hazırlayabilirsiniz.

1. Adım

16.5 gram espresso makinanızde öğütün ve çikolata şurubunuzu latte fincanınızın içine boşaltın.

2.Adım

İki shot espressoyu çikolata şurubunun olduğu bardağa dökün. Espresso’nun ısısı çikolatayı ısıtarak lezzetli bir karışım oluştaracaktır. Ardından çikolata ve kahvenin karışması için kaşık yardımıyla karıştırın.

3.Adım

Ardında sütünüzü 90derece’ye gelecek kadar süt çubuğunuz yardımıyla ısıtın. Yeterli ısıya ulaştığında sütünüzü bardağınızın içine boşaltın. İdeal mocha için her yudumda pürüzsüz, hafif kadifemsi bir doku sağlayan yüzeyde ince bir köpük tabakası olmalıdır.

4.Adım

Mochaların en güzel yanı, onları çeşitli şekillerde dekore edebilmenizdir. Damak tadınıza göre krem şanti, bitter veya beyaz çikolata şurubu, hindistan cevizi, tarçın ve hatta çikolata parçacıkları ekleyebilirsiniz! Son olarak yeni eserinizi yudumlamaya başlayabilirsiniz 😊

Scroll to Top