bardakta sufle
Genel

Sufle

Sufle, dünyanın her yerindeki çikolata severlerin vazgeçilmezi olarak zamana meydan okumaktadır. Hafif ve anlık olarak servis edilen, glütensiz ve nefis bir zenginliğe sahip bu dramatik tatlı, fırından çıkar ve kendi içine çekilmeye başlamadan önce servis edilmelidir. Pek çok sufle, içine sos dökülerek servis edilirken, bugün yapacağımız suflenin içi yeterince nemli kaldığından buna gerek kalmayacak.

Bazı tatlı suflelerin aksine, bu versiyon pasta kremasını baz olarak kullanmaz. Bunun yerine, üç çeşit çikolata ile yapılan derin bir çikolata ganajı, belirgin ve çok yönlü bir çikolata aromasına sahip sabit bir baz oluşturur.

Başarılı bir sufle yapmak göründüğü kadar zor değildir, ancak birkaç şeyi doğru şekilde yapmayı gerektirir.

Sufle Malzemeleri

1 çay kaşığı eritilmiş tereyağı

2 yemek kaşığı beyaz şeker

Parçalara ayırmış bitter çikolata

1 yemek kaşığı tereyağı

1 kaşık un

4 ⅓ yemek kaşığı soğuk süt

1 tutam tuz

1 miktar acı biber

1 büyük yumurta sarısı

2 büyük yumurta akı

1 tutam krem tartar

1 yemek kaşığı beyaz şeker

Çikolatalı Sufle

Aşama 1

Fırını 190 derecede önceden ısıtın. Parşömen kağıdı ile kenarlı bir fırın tepsisini hizalayın.

Adım 2

2 sufle kabının altını ve kenarlarını 1 çay kaşığı eritilmiş tereyağı ile hafifçe fırçalayın; alt ve yanları kenara kadar kapatın. Kaba 1 yemek kaşığı beyaz şeker ekleyin. Şeker tüm yüzeyleri kaplayana kadar kaba dökün.

Aşama 3

Çikolata parçalarını metal bir karıştırma kabına koyun. Kaseyi, kısık ateşte yaklaşık 3 su bardağı sıcak su bulunan bir tencerenin üzerine koyun. Suyun kaynamasına izin vermeyin.

4. Adım

1 yemek kaşığı tereyağını orta ateşte tavada eritin. Un serpin. Un, tereyağına eklenene ve karışım kalınlaşana kadar yaklaşık 1 dakika çırpın. Isıyı düşük seviyeye düşürün. Karışım pürüzsüz ve koyulaşana kadar soğuk sütte 2 veya 3 dakika çırpın. Tavayı ocaktan çıkarın, karışımı eritilmiş çikolata ile kaseye aktarın. Tuz ve çok küçük bir tutam acı biber ekleyin. Birlikte iyice karıştırın, yumurta sarısını ekleyin ve birleştirmek için karıştırın. Yumurta aklarını çırparken çikolatayı sıcak tutmak için kaseyi sıcak (kaynamayan) suyun üzerinde bırakın.

Adım 5

2 yumurta akını bir karıştırma kabına alın ve tartar kremini ekleyin. Karışım kalınlaşmaya başlayana ve çırpıcıdan bir çiseleme, karışımda kaybolmadan önce 2 veya 3 dakika yüzeyde kalana kadar çırpın. 1/3 şeker ekleyin ve çırpın.. Karışım yaklaşık tıraş kremi kadar kalınlaşana kadar çırpmaya devam edin.

6. Adım

Yumurta aklarının yarısından biraz daha azını çikolataya aktarın. Yumurta akları çikolataya iyice karışana kadar 1-2 dakika karıştırın. Yumurta beyazlarının geri kalanını ekleyin; bir spatula ile alttan kaldırarak ve katlayarak çikolatayı yavaşça katlayın. Yumurta akı kaybolduktan sonra karıştırmayı bırakın. Karışımı hazırlanmış 2 sufle kabı arasına bölün. Hazırlanan fırın tepsisine kapları yerleştirin.

7. Adım

Önceden ısıtılmış fırında, sufleniz kabarana kadar 12 ile 15 dakika arasında pişirin. Yanına leziz bir kahve ile keyifle tüketebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...