İçeriğe geç
Anasayfa » Türk Kahvesinin Faydaları

Türk Kahvesinin Faydaları

türk kahvesinin faydaları

Türk kahvesinin faydaları diğer birçok kahve türünden daha güçlü olduğu için sağlık açısından çeşitli farklar içermektedir.

Türk kahvesi faydaları

  1. Atletik Performansı Artırır
    Kafein, atletik ve zihinsel performansı artırabilen, doğal bir uyarıcıdır.

Türk kahvesinin faydaları konusunda en önemli faydalarından biri özellikle sporcular için faydalı olabilecek oldukça konsantre bir kafein dozu sağlamasıdır.

20 sporcu üzerinde yapılan bir araştırma, kafeinli Türk kahvesi tüketen katılımcıların, kafeinsiz Türk kahvesi içenlere kıyasla reaksiyon süresi ve enerji seviyeleri dahil olmak üzere önemli performans faydaları sağladığı bulunmuştur.

2.Faydalı Bileşikler İçerir

Filtrelenmemiş olduğu için Türk kahvesi, geleneksel olarak demlenmiş kahvede bulunan faydalı bileşikleri daha yüksek seviyelerde içerebilir. Kahve çekirdekleri, sağlık yararları sağlayan polifenol antioksidan türleri olan klorojenik asitler gibi faydalı bileşikler içerir. Örneğin, klorojenik asitlerin iltihabı, kan şekerini, kolesterol seviyelerini ve yüksek tansiyonu iyileştirdiği gösterilmiştir

Bir araştırma, ince öğütülmüş kahve çekirdekleri kullanılarak hazırlanan kahvenin, daha büyük öğütülmüş kahveden daha yüksek miktarlarda klorojenik asit içerdiğini göstermiştir. Kahve, iltihabı azaltabilen, enfeksiyonla savaşabilen ve kalp sağlığını destekleyebilen diterpenoidler de dahil olmak üzere diğer güçlü bileşikleri de içerir.

3. Zihinsel Gerilemeye Karşı Koruyabilir

  • Kafeinli kahve tüketmek beyninizi Alzheimer hastalığı gibi belirli nörolojik durumlara karşı koruyabilir.

Örneğin, 29.000’den fazla kişide yapılan 11 çalışmanın gözden geçirilmesi, en çok kahve tüketenlerin Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin %27 daha düşük olduğunu bulunmuştur. Diğer çalışmalar, kahve alımının felç, Parkinson hastalığı ve bunama riskini de azaltabileceğini göstermiştir

  1. Bazı Hastalıklara Karşı Koruyucu Etkileri Olabilir
    Kahve içmek, diyabet ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere belirli hastalık riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. 18 çalışmanın gözden geçirilmesi, günde tüketilen her fincan kahvenin tip 2 diyabet geliştirme riskinin %7 azalmasıyla ilişkili olduğunu göstermiştir.

Alışılmış kahve tüketimi ayrıca daha düşük depresyon, karaciğer kanseri, endometriyal kanser ve karaciğer sirozu riski ile bağlantılıdır .

  1. Kakule Eklenmesi Daha Fazla Fayda Sağlayabilir
    Türk kahvesi genellikle, sağlığa birçok faydası bulunan lezzetli bir baharat olan kakule kullanılarak hazırlanır. Kakule iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek ve böylece kronik hastalık riskinizi azaltabilecek güçlü antioksidanlar içerir.

Sıçanlarda yapılan bir çalışma, kakule özütünün TNF-a (tümör nekroz faktörü) ve IL-6 (interlökin 6) gibi inflamatuar bileşikleri etkili bir şekilde inhibe ettiğini gösterdi (14).

Kakule ayrıca farelerde kanserle savaşmaya yardımcı olabilir ve kakule esansiyel yağının antibakteriyel özellikleri vardır.